4./ Συνέντευξη του κ. Σωτήρη Σωτήρχου - Ξυλογλύπτη - Καπαρέλλι
Από τους : Γιώργος, Κωνσταντίνα, Παντελής, Χριστίνα, Βάσω

Ξεκινήσαμε όλοι εμείς οι πέντε o Γιώργος, η Κωνσταντίνα,η Χριστίνα, η Βάσω και ο Παντελής να πάμε στον κ. Σωτήρχο να τον ρωτήσουμε ότι είχαμε σχεδιάσει την προηγούμενη βδομάδα..Βοηθήσανε οι μαμάδες …βοήθησε και η κυρία και έτσι φτιάξαμε τις ερωτήσεις μας …τις είχαμε γράψει σε χαρτί αλλά εγώ τις θυμόμουνα και απέξω!

Και έτσι αρχίσαμε:

1./ Σε ποιά ηλικία αρχίσατε να ασχολείστε με την ξυλογλυπτική;
ΣΣ: Γύρω στα 50 μου δούλευα σαν ηλεκτροσυγκολητής και έμενα μαζί με άλλους συναδέλφους στα Αντίκυρα…Τα βράδια δεν είχαμε πως να περάσουμε την ώρα μας και όλοι κάπνιζαν και συζητούσαν…Βλέποντας δίπλα μου ένα τούβλο από πορόλιθο ένα βράδυ , άρχισα να το σκαλίζω και χωρίς να το καταλάβω έφτιαξα ένα μεγάλο τασάκι για τα τσιγάρα των συναδέλφων μου! Και έτσι άρχισα..

2./ Τί είναι ξυλογλυπτική;
ΣΣ: Να δίνεις σχήμα και μορφή σε ένα κομμάτι ξύλου

3./ Ποιό είναι το καλύτερο ξύλο;
ΣΣ: Από τα ντόπια η Καρυδιά , από τα εισαγώμενα το Σύπο αλλά καλά είναι και τα ξύλα από Λεύκα , Ευκάλυπτο , Τζιτζιφιά , Ελιά , και ρίζες από σκήνα. Γενικά προτιμώ να δουλεύω τα σκληρά ξύλα …είναι πιο δύσκολα στην δουλειά αλλά πιο καλά στο αποτέλεσμα.

woodcarver2.jpg (86079 bytes)

4./ Τί εργαλεία χρειάζεστε;

ΣΣ: Πολλών ειδών κοπίδια μεγάλα και μικρά καθώς και πολλά μαχαιράκια

5./ Τί σχέδια διαλέγετε ;
ΣΣ: Ό,τι μου αρέσει και με εντυπωσιάζει…από αρχαίους θεούς και ήρωες της ελληνικής επανάστασης έως κάποια ζώα ή ανθρώπους στην καθημερινή τους ζωή.
Τα έχω όλα αυτά στο μυαλό μου και τα δουλεύω

woodcarver1.jpg (71461 bytes)

6./ Πόσος χρόνος χρειάζεται για να τελειώσει ένα ξυλόγλυπτο;

ΣΣ: .. Σιγά σιγά όποτε έχω καιρό και όποτε νοιώθω την ανάγκη να δημιουργήσω κάτι…μη ξεχνάτε ότι είμαι ένας αγρότης με πολλές και δύσκολες ασχολίες.

7./ Τί κάνετε στην αρχή και τί ύστερα;
ΣΣ: Ξεκινώ πάντα από την βάση του ξυλόγλυπτου και αν πρόκειται για ανθρώπινη μορφή πάντα ξεκινώ από τα πόδια.

8./ Σας αρέσει αυτό που κάνετε;
ΣΣ: Με ξεκουράζει…με γαληνεύει ..με ικανοποιεί ύστερα από μια κουραστική μέρα στο χωράφι.

woodcarver3.jpg (122846 bytes)

Λοιπόν τα είδαμε όλα , τα αγγίξαμε όλα! Βγάλαμε φωτογραφίες μαζί του και με την γυναίκα του - πολύ καλή κυρία, μας άφησε και φάγαμε όλο το μπωλ με τα σοκολατάκια!-και αφού τον ευχαριστήσαμε , πήγαμε στο σχολείο..
Όλοι θέλαμε να ζωγραφίσουμε κάτι από αυτά που είδαμε και μας άρεσαν..αλλά ο Παντελής πρόλαβε και έπιασε πρώτος το "ποντίκι" και έτσι έφτιαξε στον Η/Υ την γάτα πάνω στο ξύλινο κορμό όπως την είχε φτιάξει και ο κ.Σωτήρχος.

woodencat.jpg (16973 bytes)